+48 22 392 60 19   |   ltm@luxurytravel.pl   |
specjalista turystyki luksusowej

Wyspy Szkockie – Południowy Spitzbergen, 12 dni

Wyspy Szkockie – Południowy Spitzbergen, 12 dni

Wyspy Szkockie – są znane przede wszystkim z koloni ptaków morskich. Trasa rejsu wiedzie wzdłuż klifów, na których gnieżdżą się tysiące wydrzyków i petreli. Pasażerowie będą mogli również usłyszeć „śpiew” wielorybów. Odwiedzane wyspy to Fair, Foula i St. Kilda. Osoby zainteresowane historią będą mogły wybrać się na wycieczkę na wyspę Lewis do Callanish, gdzie znajduje się kamienny krąg podobny do najsłynniejszego tego typu obiektu w Stonehenge.
Na pokładzie statku „Profesor Mołchanow”

Dzień 1
Wejście na pokład statku w szkockim porcie Aberdeen.

Dzień 2
Pierwszy przystanek na wyspie Lerwick, wchodzącej w skład Szetlandów, spacer po miasteczku Picten Broch. Osoby interesujące się historią będą mogły zwiedzić miejscowe muzeum oraz XVI-wieczny cmentarz rybaków holenderskich.

Dzień 3
Przybycie do stolicy Wysp Owczych – Thorshaven, będącym jednocześnie jego centrum kulturalnym. Czas wolny na wizytę w muzeum i zakupy. Cumujące w porcie, nieduże łodzie miejscowych rybaków przypominają swoim kształtem łodzie wikingów. Bardziej aktywne osoby mogą się zdecydować na dwugodzinny spacer do Kirkjuboer, gdzie znajduje się średniowieczna katedra.
Po południu odwiedzimy byłą stację wielorybników w Vid Air, a następnie popłyniemy do fiordu Westmanhavn, do którego przed laty spędzano stada wielorybów, a następnie je zabijano. Wieczorem dopłyniemy do Tjornuvik, wioski otoczonej górami na kształt greckiego teatru. W okolicy znajdują się groby wikingów.

Dzień 4
Spróbujemy dotrzeć do Saksun – miejsca ukrytego w głębi fiordu, które kiedyś było doskonałym naturalnym portem. Dzisiaj brzegi zatoki pokryte są piaskiem, dostępne dla łodzi zodiak tylko w czasie przypływu. W Saksun znajduje się Muzeum Dziedzictwa Przyrody.

Kontynuując rejs po północnym wybrzeżu Streymov, miniemy olbrzymie kolonie ptaków wodnych. Jeśli pogoda będzie dobra, dobijemy do wysepki Mykines, na której gnieżdżą się tysiące maskonurów i głuptaków. Mieszkańcy Wysp Owczych do dzisiaj chwytają ptaki morskie, które są jednym z elementów ich jadłospisu.
Jeśli nie uda się dotrzeć na Mykines, to popłyniemy do fiordu Sorvagsfjordur, a następnie odbędziemy wycieczkę od wioski Sorvagur do Boer, po drodze oglądając pływające w wodach fiordu foki i łososie.

Dzień 5 i 6
Rejs na północ do norweskiej wyspy Jan Mayen, położonej 300 mil morskich na północny-wschód od Islandii. Podczas dwóch dni rejsu będzie mnóstwo okazji do zobaczenia różnych gatunków wielorybów, a być może nawet stad orek.

Dzień 7
Jan Mayen to wyspa pochodzenia wulkanicznego o pięknych krajobrazach, nad którymi góruje wulkan Beerengerg o wysokości 2300 m, po którego zboczach schodzą do morza lodowce. Na wyspie znajduje się baza wojskowa, dlatego aby ją odwiedzić, trzeba otrzymać zgodę władz norweskich.
Jeśli nasza wyprawa ją otrzyma, będziemy mogli złożyć wizytę w stacji meteorologicznej oraz odbyć wycieczkę do Kvalrossbukta, gdzie znajdują się pozostałości po XVII-wiecznej holenderskiej stacji wielorybniczej oraz kolonia fulmarów.
W planie jest również rejs do Koksletta, gdzie znajdują się kolonie alczyków i nurzyków, nad którymi latają mewy chcące wykraść jaja z niestrzeżonych gniazd.

Dni 8 i 9
Dwudniowy rejs, podczas którego będziemy obserwować wieloryby, delfiny, foki oraz ptaki morskie. Cel – południowe wybrzeże Spitzbergenu.

Dzień 10
W zależności od poziomu lodu morskiego popłyniemy przez labirynt fiordów w rejonie Hornsund na południowym wybrzeżu Spitzbergenu. Nad całym rejonem górują dwa szczyty: Hornsundtind i Bautaen, znajduje się tu ponadto 14 lodowców i siedliska różnych gatunków zwierząt m.in. symbol Arktyki – niedźwiedź polarny.
Odwiedzimy polską stację badawczą i zapoznamy się z najnowszymi projektami naukowymi. Okoliczne wzgórza są domem dla tysięcy par alczyków, a fiordy dla mew i nurzyków. Często spotykane są również foki. Na równinach pokrytych tundrą można obserwować żerujące gęsi bernikle.

Dzień 11
Wycieczka w rejon Kapp Toscana u ujścia fiordu Van Keulenfjord. Znajdują się tutaj stosy szkieletów bieług, które masowo zabijano na początku XX wieku. Obecnie są one pod ochroną i ich liczba stale się powiększa, tak więc przy odrobinie szczęścia będzie można je zobaczyć.
Następnym odwiedzanym fiordem będzie Recherchefjord. Na okalającej go tundrze często można ujrzeć renifery. W Lagerneset odwiedzimy byłą stację wielorybników holenderskich. Alternatywnie, w zależności od pogody, możemy wylądować w Midterhuken i odwiedzić byłą stację należącą do angielskich wielorybników.

Dzień 12
Przybycie do Longyearbyen – stolicy Spitzbergenu, zejście na ląd, a następnie przejazd na lotnisko na lot powrotny do Oslo w Norwegii. Można również zostać na miejscu i rozpocząć kolejną wycieczkę po wodach Spitzbergenu.

Podane trasy są jedynie przykładowe i orientacyjne. Programy mogą się zmieniać w zależności od warunków pogodowych i ilości lodu na danym terenie oraz migracji zwierząt.

Osoby decydujące się na podróż powinny być przygotowane na zmiany w programie.

W celu otrzymania bardziej szczegółowych informacji
prosimy o wypełnienie formularza lub kontakt z biurem.
+48 22 392 60 19, ltm@luxurytravel.pl

Rovos Rail – najbardziej luksusowe koleje świata

Luxury Travel presents – Soneva Jani Maldives

Nayara Hotel Spa & Gardens – Kostaryka