+48 22 392 60 19   |   ltm@luxurytravel.pl   |
specjalista turystyki luksusowej

Północny Spitsbergen, 8 dni

Północny Spitsbergen, 8 dni

Spitsbergen – nazwa archipelagu i jednocześnie jego największej wyspy. Najdalej na północ wysunięty skrawek lądu należący do Europy. Do bieguna północnego jest ok. 1000 km. Archipelag zamieszkany jest przez kilka gatunków ssaków, m.in. renifery, lisy polarne, foki i morsy.

Jednak Spitsbergen to przede wszystkim królestwo białych niedźwiedzi. Ponieważ z braku wystarczającej ilości pożywienia atakują one ludzi, wszystkie wycieczki na lądzie są w towarzystwie uzbrojonych strażników. Na Spitsbergenie mają też duże kolonie lęgowe traczyki, śnieguły i biegusy morskie.

Na pokładzie statku „Profesor Multanowski”, „Grigorij Mikiejew” lub „Profesor Mołchanow”

Dzień 1
Przylot do miasta Longyearbyen – stolicy archipelagu Spitsbergen. Przed wejściem na pokład będzie okazja zwiedzenia tego byłego górniczego miasteczka, odwiedzenia m.in. kościółka i muzeum polarnego. Na terenach otaczających miasteczko odnotowano ponad sto gatunków roślin. Późnym popołudniem statek z pasażerami wypłynie w ośmiodniowy rejs.

Dzień 2
Kierując się na północ, wzdłuż zachodniego wybrzeża, dotrzemy do miejsca zwanego Krossfjorden. Tutaj przesiądziemy się na łodzie zodiak, aby z bliska zobaczyć lodowiec 14 Lipca. Obok lodowca znajdują się zadziwiająco zielone jak na tę część świata wzgórza, na których rośnie wiele gatunków kolorowych kwiatów.

Na pobliskich klifach gnieżdżą się mewy oraz nurzyki polarne. W tym miejscu mamy również szansę zobaczenia lisów polarnych, czyhających na pisklęta wypadające z gniazd, oraz fok na wodach fiordu.

Po południu popłyniemy do Ny Alesund, osady najdalej na świecie wysuniętej na północ. Kiedyś była to górnicza osada, obecnie zamieniona jest na centrum badawcze.

W pobliżu znajdują się kolonie lęgowe bernikli białolicych, gęsi krótkodziobych oraz rybitw arktycznych. Osoby zainteresowane historią badań arktycznych będą mogły odwiedzić miejsce, w którym do dzisiaj znajduje się maszt cumowniczy służący jako miejsce postojowe dla sterowców Amundsena i Nobilego w ich ekspedycjach polarnych w 1926 i 1928 r.

Dzień 3
W miejscu zwanym Smeerenburg na północnym wybrzeżu Spitsbergenu Zachodniego zwiedzimy pozostałości po XVII-wiecznej holenderskiej stacji wielorybniczej otoczonej mnogością pni drzew, które przypłynęły tutaj niesione prądem morskim z Syberii.

Po południu odwiedzimy kolonię alczyków w Fuglesangen, a następnie popłyniemy na wyspę Moffen, na której często wylegują się morsy.

Dzień 4
W przypadku sprzyjającej pogody popłyniemy do ujścia fiordu Liefdefjorden i wysiądziemy na pokrytej tundrą wysepce Andora. Wiele par gęsi krótkodziobych oraz edredonów ma na niej swoje gniazda, możliwe, że zobaczymy również rzadkie edredony królewskie. Po zwiedzeniu wyspy popłyniemy w głąb fiordu wzdłuż imponującego lodowca Monaco.

Wody u podnóża lodowca są ulubionym miejscem mew. Podczas poprzednich wypraw często widywano na lodowcu niedźwiedzie polarne, co dawało możliwość zrobienia fantastycznych zdjęć.

Dzień 5
Przed skierowaniem się na południe osiągniemy pozycję najdalej wysuniętą na północ. Na krach lodowych, pływających przy wejściu do cieśniny oddzielającej Spitsbergen Zachodni od Nordaustlandet, będzie duża szansa na spotkanie z różnymi gatunkami fok, niedźwiedziami polarnymi i mewami modrodziobymi.

Podczas wycieczki łodziami zodiak do ptasich klifów Alkefjellet zobaczymy tysiące nurzyków polarnych gnieżdżących się w ciekawym otoczeniu. Warte obejrzenia są również bazaltowe filary o wysokości kilkuset metrów, na których szczycie znajdują się czapy lodowe i naturalne wodospady.

Wieczorem kolejna wycieczka na wschodnią stronę cieśniny Hinlopen – na wyspę Nordaustlandet. Żyją tutaj renifery spitsbergeńskie, morsy oraz gęsi krótkodziobe i mewy modrodziobe.

Dzień 6
Kierując się z powrotem wzdłuż północnych wybrzeży Spitsbergenu, odwiedzimy przepiękny fiord Raudfjord. Jest wypełniony lodowcami i chętnie odwiedzany przez różne gatunki fok. Klify stanowiące ściany fiordu są domem kolonii ptaków morskich i nadzwyczaj bogatej jak na tutejsze warunki flory.

Na wybrzeżu wyspy Ytre Norskoya odwiedzimy pozostałości po XVII-wiecznej stacji wielorybniczej zbudowanej przez Holendrów. Tutejszy świat ptaków reprezentowany jest przez alczyki, nurzyki polarne, maskonury i wydrzyki.

Dzień 7
Popłyniemy w kierunku południowym, do ujścia fiordu Istfjorden. Na jego klifach gnieżdżą się różne gatunki ptaków, a u stóp klifów lisy polarne czyhają na pisklęta wypadające z gniazd. W okolicy żyje również dużo reniferów spitsbergeńskich.
Po południu popłyniemy przez piękną zatokę Borebukta, wzdłuż lodowca, a następnie statek skieruje się w stronę Longyearbyen.

Dzień 8
Powrót do Longyearbyen, a następnie zejście z pokładu i przejazd na lotnisko na lot powrotny do Oslo.
Powrót do kraju lub kontynuacja wyprawy.

Podane trasy są jedynie przykładowe i orientacyjne. Programy mogą się zmieniać w zależności od warunków pogodowych i ilości lodu na danym terenie oraz migracji zwierząt.

Osoby decydujące się na podróż powinny być przygotowane na zmiany w programie.

W celu otrzymania bardziej szczegółowych informacji
prosimy o wypełnienie formularza lub kontakt z biurem.
+48 22 392 60 19, ltm@luxurytravel.pl

Rovos Rail – najbardziej luksusowe koleje świata

Luxury Travel presents – Soneva Jani Maldives

Nayara Hotel Spa & Gardens – Kostaryka