+48 22 392 60 19   |   ltm@luxurytravel.pl   |
specjalista turystyki luksusowej

Dookoła Islandii, 9 dni

Dookoła Islandii, 9 dni

Wyspy północnego Atlantyku oraz wybrzeża oferują jedną z najwspanialszych scenerii dzikiej przyrody na świecie. Od Wysp Szkockich aż po głęboką Arktykę goście Ekspedycji Oceanicznych będą mogli z bliska zobaczyć ogromne kolonie ptaków morskich, gnieżdżących się na klifach i wybrzeżach, stada waleni oraz fok.

Chociaż odwiedzane miejsca są bardzo słabo zaludnione, to jednak znajduje się na nich wiele miejsc, które świadczą o mającej blisko 5000 lat historii osadnictwa w tym nieprzyjaznym dla ludzi regionie.

Islandia – wyspa ognia i lodu. Znajdują się na niej wspaniałe lodowce oraz wulkany, z których toczy się ognista lawa. Odwiedzane miejsca to m.in. Grimsey, przez które przebiega linia koła podbiegunowego, Heimaey – niemal kompletnie zniszczone przez erupcję wulkanu w 1973 roku, oraz wysepka Surtsey, która pojawiła się w 1964 roku wskutek działalności wulkanicznej, obecnie siedlisko ptaków.

Na pokładzie statku „Profesor Multanowski”

Dzień 1
Późnym popołudniem wejście na pokład statku w porcie Kaflavik. Islandia jest największą wyspą północnego Atlantyku, pochodzenia wulkanicznego, z lodowcami, ośnieżonymi górami, fiordami, nadbrzeżnymi klifami i dzikimi plażami. Wyruszymy w kierunku północnym do cypla Snaefellsnes, ozdobionego pięknym stożkiem wulkanicznym o wysokości 1442 metrów. Z tarasów widokowych na statku można podziwiać cypel w wieczornym świetle. Okoliczne wody są miejscem często odwiedzanym przez różne gatunki wielorybów.

Dzień 2
Przybycie do szerokiej i płytkiej zatoki Breidafiordur usianej setkami wysepek. Przy pewnej dozie szczęścia można tutaj dojrzeć orły bieliki. Zatoka była przystankiem podczas wyprawy Eryka Czerwonego, gdy odkrył Grenlandię. Odwiedzimy miejscową wioskę rybacką, którą tworzą świetnie zachowane tradycyjne drewniane chaty, kościółek z dziełami hiszpańsko-islandzkiego malarza Baltazara Sampera oraz odnowiona biblioteka. W okolicy często widywane są maskonury, nurzyki białoskrzydłe, edredony i płatkonogi. Przycumowanie do bazaltowej wysepki Klofningur, na której znajdują się gniazda kormoranów, mew i fulmarów. Następnie wycieczka łodziami zodiak wzdłuż jaskiń morskich Latrabjarg. Okoliczne nadbrzeżne klify są domem największej na świecie koloni alk. Klify te mają 14 km długości i ok. 400 metrów wysokości. Na skałach często wygrzewają się foki.

Dzień 3
Wyprawa na cypel Isafjordur, geologicznie najstarszego miejsca na Islandii, na którym znajdują się bazaltowe góry pokryte czapą lodowcową. Wpłyniemy do pięknego fiordu w rezerwacie przyrody Hornstrandir. Kontynuujemy wyprawę, płynąc wzdłuż przylądka Hornstrandir, mijając pozostałości po farmach, jakie kiedyś się tu znajdowały. Naszym celem jest Hornik, gdzie spacerem dojdziemy do szczytu klifu Hornbiarg. Z wysokości 300 metrów widać znajdujące się poniżej kolonie tysięcy nurzyków i mew.

Dzień 4
Jeżeli lodowiec Grenlandii Wschodniej będzie się znajdował w odległości do 100 mil morskich od Islandii i warunki pogodowe będą sprzyjające, statek popłynie na spotkanie z lodowcem. Podczas 24-godzinnej wycieczki nie zabraknie czasu na oglądanie wielorybów czy migracji wydrzyków i innych polarnych ptaków. Podczas rejsu wzdłuż krawędzi lodowca przy odrobinie szczęścia zobaczymy foki grenlandzkie.
Jeśli lodowiec będzie dalej niż 100 mil morskich, wylądujemy po wschodniej stronie cypla Isadjordur, z którego roztacza się świetny widok na lodowiec Drangajökull. W miejscu zwanym Reykjafjördur znajdują się jeziorka z gorącą wodą, w których można zażyć kąpieli. Na okolicznych wodach spotykane są foki szare.

Dzień 5
Wczesnym rankiem rejs na niewielką wyspę Gimsey leżącą u północnych wybrzeży Islandii, już za kołem podbiegunowym. Wyspa jest siedliskiem ogromnych kolonii rybitw, alk, fulmarów i maskonurów. Liczba znajdujących się tam ptaków w stosunku do całej ludności Islandii ma się jak 100 do 1. Wycieczka łodziami zodiak wzdłuż zachodnich klifów Gimsey pozwoli z bliska zobaczyć ptasie życie.

Dzień 6
Od rana rejs wzdłuż dzikiego wybrzeża Heradssandur, uformowanego z gruzu wulkanicznego i wymytego z głębi wyspy przez rzeki lodowcowe. Na bagnach znajdujących się w głębi lądu gnieżdżą się łabędzie krzykliwe, gęsi gęgawe oraz kilka gatunków kaczek i wydrzyków. U ujścia miejscowej rzeki do morza często widywane są foki.
Po południu przewidziano postój w niewielkiej wiosce Borgarfjördur. Jej mieszkańcy specjalizują się w obróbce kamienia szlachetnego – jaspisu, który znajdowany jest wyłącznie w tej części Islandii.
Jeśli warunki atmosferyczne w Heradssandur będą złe, statek rzuci kotwicę w naturalnym porcie Lotna obok Borgarfjördur, gdzie do 1904 roku mieszkali osadnicy.

Dzień 7
Płynąc wzdłuż wschodniego wybrzeża, dotrzemy do wysepki Skudur położonej ponad 160 m nad poziomem morza. Do wyspy nie można przycumować, ale opłyniemy ją na łodziach zodiak, a także zwiedzimy olbrzymią grotę. Ta niezamieszkana wysepka jest miejscem lęgowym tysięcy maskonurów i innych ptaków morskich.

Dzień 8
Przybijemy do wioski Heimaey, ważnego portu rybackiego i jedynego stałego miejsca zamieszkanego przez ludzi na wyspach Westman. Wycieczka w głąb lądu pozwoli na obejrzenie skutków erupcji wulkanicznej z 1973 roku, która zniszczyła prawie jedną trzecią wioski. Po zwiedzeniu Heimaey, a przed powrotem na statek, wycieczka na łodziach zodiak wzdłuż wybrzeży innych wysp, m.in. Surtsey, powstałej w wyniku działalności wulkanicznej w 1964 roku, oraz Sulnasker i Hellisey z licznymi koloniami głuptaków.

Dzień 9
Po śniadaniu zejście z pokładu w Keflavik. Powrót do kraju lub kontynuacja wyprawy.

Podane trasy są jedynie przykładowe i orientacyjne. Programy mogą się zmieniać w zależności od warunków pogodowych i ilości lodu na danym terenie oraz migracji zwierząt.

Osoby decydujące się na podróż powinny być przygotowane na zmiany w programie.

W celu otrzymania bardziej szczegółowych informacji
prosimy o wypełnienie formularza lub kontakt z biurem.
+48 22 392 60 19, ltm@luxurytravel.pl

Rovos Rail – najbardziej luksusowe koleje świata

Luxury Travel presents – Soneva Jani Maldives

Nayara Hotel Spa & Gardens – Kostaryka