+48 22 392 60 19   |   ltm@luxurytravel.pl   |
specjalista turystyki luksusowej

RPA – Podróż w czasie Rovos Rail

Opublikowano: Katalog Luxury Travel Lato 2013

Autor: Marek Mazur

RPA – Podróż w czasie Rovos Rail

Saxon-LuxuryRoom1[RGB] 

Od wielu lat zamierzałem odbyć taką podróż, jednak zawsze coś stawało na drodze. Jakiś inny pomysł, nagła zmiana planów, Bóg wie co jeszcze. Już w ubiegłym roku wszystko było przygotowane, jednak sprawy zawodowe pokrzyżowały skutecznie plany. Nareszcie, stało się! Wyjechałem do Republiki Południowej Afryki!

Zapewne większości taka afrykańska przygoda kojarzyła by się z safari, nieokiełznaną naturą, dziką zwierzyną, pustynnym bezkresem. Ja jednak, na przekór, chciałem zasmakować innej Południowej Afryki. Tak wiele o niej czytałem, tak wiele słyszałem z opowieści. Jako, że wyprawy safari, tropienie geparda i podążanie tropami lwa nie są mi obce i wielokrotnie miałem już możliwość w nich uczestniczyć, tym razem postanowiłem poznać tą nieco inną stronę. Bynajmniej się nie nudziłem, a Afryka zaskoczyła mnie po raz kolejny. Swoją podróż rozpocząłem od jednej nocy w hotelu Saxon w Johannesbourgu. Swego czasu zamieszkiwał tam sam Nelson Mandela, częstymi gośćmi są m.in. Bill Clinton (znany miłośnik cygar, przy okazji prezydent USA), Oprah Winfrey oraz wiele innych, znanych osobistości. Wieczorem, na zaproszenie moich przyjaciół z Johannesbourga, udaliśmy się na kolację do jednej z restauracji w galeriach centrum. Jeśli chcesz zjeść smakowitego i prawdziwego steka – to tylko w Afryce!

Saxon-WineCellarWhite[RGB]

Następnego dnia, po wypoczynku w hotelu Saxon komfortową limuzyną przewieziono mnie do odległej o niecałą godzinę jazdy, Pretorii. Tam rozpoczynał się najbardziej fascynujący etap mojej przygody. Nieco na uboczu, w troszkę industrialnym otoczeniu, znajduje się niewielka, bardzo urocza i niepowtarzalna stacja kolejowa. Odjeżdża z niej tylko jeden pociąg, za to jaki! Najbardziej luksusowy pociąg świata, Duma Afryki – Rovos Rail. Zaledwie wysiadłem z auta, a uśmiechnięta pani w nienagannie skrojonym uniformie, czekała na mnie z kieliszkiem szampana. Moimi bagażami od razu zajął się lokaj, ja zaś w świetnym nastroju udałem się do gmachu dworca. W przytulnej i pięknie umeblowanej poczekalni, urządzonej niczym lobby w luksusowym hotelu, oczekiwali już inni uczestnicy podróży. Szczęśliwców może być maksymalnie 72. Stąd rezerwacji na podróż tym pociągiem najlepiej dokonywać na kilka miesięcy wcześniej. Jeśli zaś chodzi o długie, 9-cio czy 14-to dniowe trasy, na minimum rok wcześniej! Podróż nie należy do tanich i taką też być nie powinna. Chętnych już od lat jest zawsze więcej niż miejsc na pokładzie.

luksusowe_relacje_z_wypraw_rpa_rovos_03_jpg_650_100_forcewidth

Moja przygoda miała trwać, niestety tylko trzy dni. To jedna z najkrótszych a zarazem najczęstszych tras. Celem był Kapsztad. Ulokowano mnie w kabinie Deluxe, z wygodnym i dużym łóżkiem małżeńskim. Urządzona jest ona bardzo elegancko i stylowo. Miałem do dyspozycji wszystkie udogodnienia, jakie może zaproponować suita luksusowego hotelu. Naturalnie, własną łazienkę z prysznicem. Wszystko w nieco mniejszych proporcjach niż zwykle w hotelach, ale bardzo komfortowo. Należy nie zapominać o istotnym fakcie, że jakby nie było, jest to pociąg. Dla zapominalskich zadbano o zestawy kosmetyków oraz środków higieny codziennej, opakowanych w eleganckie kosmetyczki z logo Rovos Rail. Moje bagaże oczekiwały już na mnie w kabinie. Pozostało rozpakować się, rozwiesić swoje rzeczy do szafy, koszule zaś oddać butlerowi do prasowania, co naturalnie uczyniłem. Chwilę po tym odwiedził mnie sam szef kuchni w towarzystwie uśmiechniętej Pani z obsługi skrzętnie notując moje preferencje kulinarne. Poczułem się, jakbym był jedynym, tym najważniejszym gościem na pokładzie wspaniałego hotelu na kołach. Przez cały czas, nawet przez chwilę nie opuściła mnie świadomość oraz ekscytacja faktem, że uczestniczę w czymś wyjątkowym. Widać było po twarzach pozostałych uczestników podróży, że im także udzieliła się ta atmosfera. Co jeszcze mnie fascynowało i cieszyło, że podróżujący stanowili prawdziwą mieszankę składającą się z wielu nacji oraz bardzo zróżnicowaną wiekowo. Nie czułem się więc ani obco, ani zbyt młodo czy też za staro. Miłośnicy podróżami z Rovos Rail pochodzą ze wszystkich kontynentów.

04

Uwierzcie mi, że taka podróż to wyjątkowa forma zwiedzania Afryki (i nie tylko, podobne pociągi na innych kontynentach w ofercie Luxury Travel). Pociąg pokonuje odległości nocą, by następnego poranka goście mogli obudzić w nowym miejscu. Podczas podróży organizowane są ciekawe postoje, wycieczki, safari z dzikimi zwierzętami w parkach narodowych, gra w golfa, wieczorki kulturowe oraz wiele innych atrakcji. Wszystko to w zależności od wybranej trasy. Można zwiedzić nieczynną już, niegdyś największą na świecie kopalnię diamentów z największą „dziurą” w ziemi, wykonaną ludzkimi rękoma – Big Hole. To bardzo ciekawe miejsce z niesamowitą historią. Było przyczyną wielu tragedii, kryje wiele legend ale było też zalążkiem niezliczonej ilości fortun, radości i łez szczęścia. Można tam obejrzeć w skarbcu piękne, prawdziwe diamenty oraz repliki tych najsławniejszych i największych jakie kiedykolwiek udało się wydobyć. Jednak sama jazda pociągiem jest też niesamowitym przeżyciem. Fascynujące, przesuwające się żywe obrazy za oknem suity czy też wagonu widokowego, w połowie w wersji a’la cabrio. Na trasie mijamy zwierzęta, bezkresne stepy i sawanny, przepiękne winnice ale też miasta, wioski i osiedla slumsów. Mamy okazję obserwować piękne okoliczności przyrody ale też codzienne życie, domostwa, te nowoczesne i komfortowe ale też te biedne i obskurne.

Z okien Rovos Rail możemy zobaczyć Afrykę, jaką naprawdę jest. Kolorową, malowniczą i radosną, piękną i przyjazną, ale też jej smutną i ciemną stronę. Nie ma w tym filmie cenzorów, na ekranach naszych okien poznajemy coś, czego nie jest nam w stanie zapewnić żaden film czy przewodnik – możemy dojrzeć prawdziwą duszę tego fascynującego i tajemniczego kraju i kontynentu. Wyjątkowo miłe jest to że podróżując pociągiem Rovos Rail tych obserwacji i przeżyć doświadczamy siedząc w wygodnym fotelu, ze szklaneczką dobrego koniaku oraz, jeśli lubimy, delektując się smakiem doskonałego cygara. O to oraz wiele innych luksusowych dodatków zadba profesjonalna i bardzo miła obsługa pociągu. Wszystko w jednym tylko celu – by nasza podróż była idealna!

02

Ze względu na moje dalsze plany eksploracji Afryki, byłem na pokładzie Rovos Rail jedynie trzy dni. Udało mi się odbyć wycieczkę do Big Hole oraz zwiedzić przeuroczą, kolonialną osadę na trasie przejazdu, o miło brzmiącej nazwie – Matjesfontein. Resztę czasu spędziłem odprężając się w jednej z dwóch restauracji pociągu, serwujących niebywale wykwintne i smaczne dania. Do dyspozycji są także dwa dobrze zaopatrzone bary, dwa salony wypoczynkowe i salonik dla osób palących tytoń. Podczas tych kilku dni, w końcu udało mi się znaleźć chwilę dla samego siebie, przemyśleć kilka spraw, coś zanotować, snuć plany o kolejnych celach moich luksusowych wypraw. To takie banalne, wydawało by się – ale ile mamy czasu na takie chwile w naszym codziennym życiu? Praca, obowiązki, ciągłe tempo. Rovos Rail zaś, to taka cudowna i luksusowa „maszyna czasu”. Pozwala nam cofnąć się do innej epoki i poczuć urok kolonialnej Afryki, ale też by zwyczajnie pobyć samemu ze sobą czy swoją ukochaną osobą, grupą przyjaciół. To także doskonałe miejsce by nawiązać nowe, międzynarodowe znajomości, przeżyć fascynującą przygodę i niesamowite doznania. Gorąco polecam Państwu tę podróż w czasie!

Saxon-LuxuryRoom1[RGB] 

Po trzech dniach dotarliśmy do Cape Town. Po uroczystym pożegnaniu z obsługą pociągu, czekał na mnie osobisty kierowca, w którego przyjaznym towarzystwie udałem się na kolejny etap mojej podróży. Ale o tym już napiszę kolejnym razem. Dla niecierpliwych zaś – po prostu zadzwońcie albo napiszcie do mnie a z przyjemnością opowiem, co działo się później.

W celu otrzymania bardziej szczegółowych informacji
prosimy o wypełnienie formularza lub kontakt z biurem.
+48 22 392 60 19, ltm@luxurytravel.pl

Rovos Rail – najbardziej luksusowe koleje świata

Luxury Travel presents – Soneva Jani Maldives

Nayara Hotel Spa & Gardens – Kostaryka