+48 22 392 60 19   |   ltm@luxurytravel.pl   |
specjalista turystyki luksusowej

Namibia – informacje o kraju

Namibia – informacje o kraju

Nazwa kraju wywodzi się od najstarszej pustyni świata Namib – unikalnej formacji geologicznej, znanej z wyjątkowych walorów krajobrazowych. Namibia – jedno z największych państw afrykańskich – liczy 824 268 km2 powierzchni, czyli jest ok. 2,5 razy większa od Polski. Zamieszkuje ją tylko ok.1,8 miliona osób (obok sąsiadującej z nią Botswany, jest krajem o najniższym zaludnieniu na świecie) a stolica Windhoek liczy 240 000 mieszkańców. Główny język to afrikaanas. Część mieszkańców, zwłaszcza biali, posługuje się angielskim i bardzo często niemieckim Namibia była kiedyś kolonią niemiecką a 11 grup etnicznych mówi ok. 25 dialektami.

To kraj dla podróżników-indywidualistów. Głównymi jego atrakcjami są: natura, różnorodna flora i fauna, zapierające dech w piersiach pejzaże pustyń Namib i Kalahari, bezkresne połacie sawanny oraz fascynujące górskie przełęcze i głębokie wąwozy. Dla zainteresowanych geologią Namibia stanowi wręcz idealny cel wypraw. Można tam zobaczyć – niczym w podręczniku – wszelkie geologiczne ciekawostki świata.

Parki narodowe i rezerwaty przyrody zajmują ponad 100 000 km2 (15 proc. powierzchni kraju). W krajobrazie Namibii dominują sawanna, półpustynie i pustynie. Wyjątkiem są tereny położone wzdłuż głównych rzek: Okawango, Orange, Kunene i Zambezi. Dwie główne pustynie – to Namib, ciągnąca się wzdłuż wybrzeża Atlantyku, i Kalahari przy granicy z RPA.

Najciekawsze miejsca w Namibii:

Kanion Fish River – jedna z największych atrakcji Namibii, znajduje się południu kraju, przy granicy z RPA. To drugi, co do wielkości wąwóz Afryki, otoczony surową kamienistą równiną, z rosnącymi gdzieniegdzie odpornymi na suszę drzewami. Kanion jest jednym z fenomenów przyrody, a swój obecny wygląd zawdzięcza działaniu erozji, kształtującej go przez miliony lat.

Namib Naukluft Park – ma prawie 50 000 km2 powierzchni i obejmuje tereny o najbardziej zróżnicowanym krajobrazie, m.in. najwyższe na świecie do 300 m wydmy w rejonie Sossusvlei, góry Naukluft i kanion Kuiseb. Główną atrakcją jest pustynia Namib, jedno z najbardziej suchych  i najstarszych geologicznie miejsc na Ziemi.

Wybrzeże Szkieletowe – znajduje się w północnej części Namibii i ma długość prawie 500 kilometrów. Jadąc dżipem pustynną drogą wzdłuż brzegu, można zobaczyć kilkanaście zatopionych w morzu wraków statków, a na Przylądku Cape Cross obejrzeć kolonię złożoną z kilkudziesięciu tysięcy fok, żyjących na nadbrzeżnych skałach

Park Narodowy Etosha – na jego terenie można podziwiać nie tylko sawannę i pustynię, ale także lasy i tereny depresyjne o powierzchni 5000 km2, pokryte spękaną od słońca, białą skorupą solną. Tam właśnie bardzo często można zaobserwować niezwykłe zjawisko fata morgana. W pobliżu licznych wodopojów można zobaczyć (podchodzące niemal na wyciągnięcie ręki) czarne nosorożce, słonie, antylopy.

Klimat

Namibia jest w przeważającej części krajem pustynnym, ale jej klimat jest zróżnicowany w zależności od regionu. W centrum jest gorąco i sucho, z rocznymi opadami w granicach 200 – 400 mm. Największe opady występują w północnej części kraju, wzdłuż rzeki Okawango, i wynoszą ok. 600 mm rocznie. Średnia temperatura powietrza i średnie opady w stolicy Namibii, Windhoek: w styczniu 23,3°C i 81 mm, a w lipcu 12,9°C i 0 mm. Ze względu na położenie tego kraju na półkuli południowej, kiedy u nas panuje zima, tam trwa upalne lato pora deszczowa i dzienna temperatura może przekraczać 40°C. Okres europejskiego lata jest porą „zimowej” i „wiosennej” suszy. To najdogodniejszy okres do podróżowania.

Między lipcem a wrześniem temperatura dzienna jest najbardziej przyjazna dla przybyszy (22 – 30°C). Należy jednak pamiętać, że noce są wtedy dość chłodne. Swobodne obserwowanie zwierząt umożliwia niezbyt bujna w tym okresie roślinność.

Zapraszamy na ekscytującą wyprawę do Namibii. Biuro Luxury Travel poleca szczególnie luksusowe safari w Parku Etosha !

Waluta: dolar namibijski (NAD)

W celu otrzymania bardziej szczegółowych informacji
prosimy o wypełnienie formularza lub kontakt z biurem.
+48 22 392 60 19, ltm@luxurytravel.pl

Rovos Rail – najbardziej luksusowe koleje świata

Luxury Travel presents – Soneva Jani Maldives

Nayara Hotel Spa & Gardens – Kostaryka