+48 22 392 60 19   |   ltm@luxurytravel.pl   |
specjalista turystyki luksusowej

Jamajka – informacje o kraju

Jamajka – informacje o kraju

Jamajka to ojczyzna reggae, Boba Marleya i rastafarianizmu – rozkosznie piękna, słoneczna ziemia, której motto brzmi: „z wielu narodów – jeden”. Jest wyspą leżącą na Morzu Karaibskim, w sąsiedztwie Kuby i Haiti. Odkrył ją w roku 1494 Krzysztof Kolumb i choć początkowo należała do Hiszpanii, w połowie XVII wieku przeszła w ręce Anglii.

Jamajka stała się szybko kwitnącą, przynoszącą duże zyski kolonią, lecz niestety także centrum handlu niewolnikami, odkąd Anglicy zaczęli sprowadzać z Afryki niewolników do pracy na plantacjach trzciny cukrowej. Państwo uzyskało niepodległość w 1962 roku, a mimo to do dziś uznawanym tam monarchą jest królowa Elżbieta II, reprezentowana przez gubernatora generalnego. Po II wojnie światowej szybko rozwijała się gospodarka, która opiera się przede wszystkim na wydobywaniu boksytów i turystyce.

Mającą 11 tys. km2 powierzchni wyspę w większości pokrywają wulkaniczne wzgórza, stanowiące przedłużenie Kordylierów. Najwyższym szczytem jest Blue Mountain Peak (2256 m n.p.m.) leżący w Górach Błękitnych. Krajobraz Jamajki jest bardzo urozmaicony – na wyspie znaleźć można wiele niezwykłych jaskiń (najdłuższa ma 3,5 km, a najgłębsza – 230 m) oraz liczne doliny i zatoki, zewsząd okryte ogromną ilością najrozmaitszych gatunków roślin. Jamajkę zamieszkują również egzotyczne zwierzęta, takie jak papugi, legwany, manaty i krokodyle.

Stolicą Jamajki jest Kingston, zbudowane pod koniec XVII w. w pobliżu zniszczonego wskutek trzęsienia ziemi Port Royal, które w swoim czasie stanowiło najprężniej rozwijające się miasto Nowego Świata. Obie miejscowości obfitują w liczne zabytki i muzea, m.in.: muzeum poświecone Bobowi Marleyowi, katedrę i ogród botaniczny w Kingston, czy fort obronny w Port Royal. Zachowane w kolonialnym stylu Falmouth przyciąga swoim dawnym klimatem, a kurorty Montego Bay i Negril stanowią oazę wypoczynku i świetne miejsce do nurkowania.

Oprócz interesujących miast, warto odwiedzić również przepiękną Błękitną Lagunę, cudowne plaże, na których każdy może zaznać niezapomnianych chwil relaksu, czy też przepłynąć w wodnej taksówce rzekę Rio Grande, spływającą z Gór Błękitnych aż do Morza Karaibskiego.

Waluta: dolar jamajski (JMD)

W celu otrzymania bardziej szczegółowych informacji
prosimy o wypełnienie formularza lub kontakt z biurem.
+48 22 392 60 19, ltm@luxurytravel.pl

Rovos Rail – najbardziej luksusowe koleje świata

Luxury Travel presents – Soneva Jani Maldives

Nayara Hotel Spa & Gardens – Kostaryka