+48 22 392 60 19   |   ltm@luxurytravel.pl   |
specjalista turystyki luksusowej

Chile i Wyspa Wielkanocna – informacje o kraju

Chile i Wyspa Wielkanocna – informacje o kraju

Chile to najdłuższy kraj świata, ciągnący się 6435 km z północy na południe Ameryki Południowej, zajmując około połowy jej zachodniego wybrzeża. To bardzo wąski (średnio jedynie 175 km szerokości) i długi pas lądu pomiędzy Peru, Boliwią i Argentyną, sięgający najdalszych południowych krańców kontynentu – surowej Ziemi Ognistej i Patagonii. Ten niezwykły kształt i rozpiętość geograficzna decydują o ekstremalnie zróżnicowanym klimacie Chile: północ tego kraju to najbardziej sucha pustynia świata o księżycowym krajobrazie (testowano tu nawet marsjańskie łaziki) – Atakama, a łagodny, przypominający śródziemnomorski klimat w centrum kraju przechodzi na południu w śnieżny klimat alpejski, który wraz z wulkanami i lodowcami opadającymi ku zalesionym fiordom i jeziorom tworzy równie surowe, choć kompletne przeciwstawne do północy oblicze. Naturalną zachodnią granicę stanowi Pacyfik, zaś ze wschodu kraju strzegą Andy. Spektakularne połączenie piękna oceanicznego wybrzeża i majestatycznych Andów widać doskonale w malowniczo położonej stolicy – Santiago de Chile. Ziemia niegdyś podzielona pomiędzy imperium Inków oraz Indian zwanych Mapuczami lub Araukanami (ich państwo współistniało z hiszpańską kolonią i niepodległym Chile niemal do XX wieku), ostatecznie poddała się hiszpańskim wpływom, jednak w rezerwatach wciąż kultywowane są stare indiańskie tradycje. Chilijczycy to naród bardzo przyjazny i pomocny dla wszystkich turystów, którzy w kontaktach z mieszkańcami okazują sympatię. Co ciekawe, bardzo pomocną i kompetentną jest również tamtejsza policja.

Terytorium Chile to jednak nie tylko zachodnie wybrzeże Ameryki Południowej – daleko na Oceanie Spokojnym, w Polinezji, leży należąca do Chile tajemnicza Wyspa Wielkanocna. Znana również jako Rapa Nui (identycznie nazywa się rdzenna ludność wyspy), Wyspa Wielkanocna jest jednym z najbardziej tajemniczych i odizolowanych zakątków Ziemi. Wybrzeża pełnej wulkanów wyspy otaczają spoglądające na morze gigantyczne posągi moai – nie wiadomo kogo przedstawiają, ani w jaki sposób i dlaczego je ustawiono. Rozwiązanie zagadki może kryć się w niezwykłych inskrypcjach pradawnego języka rongo-rongo, których jednak nikt do tej pory nie odcyfrował. Interpretacja tego, co można zobaczyć na Rapa Nui otwiera więc pole dla wyobraźni, a z pewnością jest to jeden z najbardziej intrygujących widoków na świecie.

Chile to jeden z najlepiej rozwiniętych i stabilnych krajów Ameryki Łacińskiej, znany z oszałamiająco pięknych krajobrazów, majestatycznych kondorów i doskonałego wina, chętnie dzielący się swoją egzotyką.

Waluta: peso (CLP)

W celu otrzymania bardziej szczegółowych informacji
prosimy o wypełnienie formularza lub kontakt z biurem.
+48 22 392 60 19, ltm@luxurytravel.pl

Rovos Rail – najbardziej luksusowe koleje świata

Luxury Travel presents – Soneva Jani Maldives

Nayara Hotel Spa & Gardens – Kostaryka