+48 22 392 60 19   |   ltm@luxurytravel.pl   |
specjalista turystyki luksusowej

Formuła 1

Opublikowano: Miesięcznik Podróże, Październik 2006

Autor: Monika Cebula

Formuła 1

Co roku, pod koniec maja, Monaco przeżywa szaleństwo wyścigów Formuły 1. Fani najszybszych samochodów świata zjeżdżają tu tłumnie, by przez kilka dni kibicować ulubionemu kierowcy w walce o zwycięstwo w najbardziej prestiżowym z wyścigów współczesnej motoryzacji. Maleńkie, na co dzień spokojne księstwo podczas Grand Prix tętni życiem. W ciągu dnia wszyscy podziwiają mistrzowskie okrążenia najlepszych pilotów, jak Schumacher, Barrichello czy Villeneuve, a wieczorem bawią się na niekończących się party w barach lub na jachtach, obowiązkowo po kolacji w jednej z wielu wyśmienitych tutejszych restauracji. Najpopularniejszym i najtańszym sposobem na obejrzenie w Monte-Carlo słynnych wyścigów jest zapewnienie sobie biletu wstępu na jednej z trybun przy trasie. Osoby, lubiące komfort i mogące sobie na niego pozwolić oglądają wyścigi F1 z balkonów mieszkań, udostępnianych odpłatnie przez ich właścicieli lub z tarasów restauracji i hoteli, z osławionym Hotel De Paris włącznie.

Monaco szczyci się wspaniałym portem, dzięki czemu istnieje możliwość podziwiania wyścigu z pokładu któregoś z cumujących tu nieprawdopodobnych jachtów. Niewątpliwą dodatkową atrakcją w ciągu tych paru dni jest też okazja „obcowania” z ogromną ilością luksusowych samochodów, którymi przyjeżdżają do Monte-Carlo odwiedzający. Ilość automobili marki Ferrari, Aston Martin czy Lamborghini jest wręcz surrealistyczna – napotykamy je co krok. Niejednemu miłośnikowi motoryzacji na pewno na ich widok kręci się łezka w oku, a ci, którzy posiadają już któryś z wymienionych samochodów, przy takich okazach zaczynają marzyć o modelu lub roczniku innym niż ich własny.

Tym, co najbardziej fascynuje większość kibiców F1 i ogólnie mówiąc, fanów czterech kołek to oczywiście prędkość aut. Mało kto jednak wie, że na Lazurowym Wybrzeżu, niecałe dwie godziny drogi od Monaco, można ziścić marzenia dotyczące szybkiej jazdy i samemu, na dzień lub dwa, zostać pilotem F1. Umożliwia to ośrodek AGS F1 w Var, który prowadzi jednodniowe* kursy instruktażowe dla amatorów. Możemy tu wypróbować nasze umiejętności w prowadzeniu bolidów F1 i F3 i doznać wrażeń do tej pory zarezerwowanych tylko dla profesjonalnych kierowców tego ekskluzywnego sportu. Pomimo, iż ośrodek AGS znajduje się przy głównej autostradzie wiodącej z Monaco do Marsylii trafić do niego nie jest tak prosto. Jeśli mamy zamiar rozpocząć nasz pobyt na Lazurowym Wybrzeżu od kursu AGS lub przybyliśmy tu głównie w tym celu, to godnym polecenia rozwiązaniem będzie przylot na miejsce helikopterem z lotniska w Nicei.

Miło też jest zacząć wycieczkę od noclegu w pobliskim Saint Tropez, a następnie wczesnym rankiem ruszyć do Var samochodem. Przybywających kursantów organizatorzy witają lekkim, smacznym śniadaniem i zapoznają z załogą. W eleganckiej przebieralni zostaje im wypożyczony specjalny kombinezon, buty, rękawiczki i kask – ekwipunek niezbędny do jazdy. Następny etap to szkolenie teoretyczne. Instruktorzy, wśród których spotykamy nauczycieli największych gwiazd tego sportu, prowadzą zajęcia przygotowujące nas do jazdy, zapoznając z warunkami technicznymi i sposobem prowadzenia bolidów F3.

Pracownicy AGS zapewniają uczestnikom kursów maksymalny poziom bezpieczeństwa. Nie tylko oddają do dyspozycji najlepszej jakości maszyny (nota bene, produkowane na miejscu, w fabryce AGS), ale nie dopuszczą na tor osoby, jeśli będą mieć wątpliwości co do zrozumienia przez nią wszystkich szczegółowych objaśnień i instrukcji. Wreszcie magiczny moment – bolidy F3 podprowadzone są na start. Waga 440 kg, 180 KM i… zaczyna się nasza przygoda! Na początek – trzy serie próbnych okrążeń dookoła toru F3. Po zakończeniu każdego z nich instruktorzy udzielają niezbędnych porad. Następnie odbywamy serię kolejnych 17 okrążeń. Po przerwie na posiłek odbywa się instruktaż do F1 i znów ruszamy! Bolidy F1 ważą 505 kg i posiadają moc min. 650 KM (dla porównania: „normalny” samochód Ferrari 360 Modena waży 900 kg i posiada 440 KM). To niesamowite uczucie prowadzić taką maszynę: przejście z prędkości 100 do 200 km/h trwa tylko dwie sekundy! Osobom o mocnych nerwach i wyjątkowym zamiłowaniu do szybkości proponuję wykupienie kilku przejażdżek w dwuosobowym bolidzie z zawodowym kierowcą. Na pewno będzie co wspominać.

Po zakończeniu jazdy organizatorzy kursu rozdają uczestnikom dyplomy i upominki. Napojem obowiązującym jest oczywiście szampan. Kursy AGS F1 warto polecić nie tylko indywidualnym pasjonatom sportów samochodowych. To znakomita oferta dla firm, pragnącym zafundować niecodzienne incentive swoim pracownikom. Ciekawostką jest, że cieszą się one wielką popularnością wśród płci pięknej. Podobno panie nie lubią rozwijać maksymalnych szybkości, ale jeżdżą bardzo dobrze – sumiennie wykonują polecenia instruktorów i są bardzo skoncentrowane podczas jazdy. Przyjazd na kurs instruktażowy w Var może stać się doskonałą okazją do odkrycia uroków Prowansji lub pretekstem do ponownego jej odwiedzenia. Wszak słynne miasteczko Saint Tropez z jego licznymi atrakcjami położone jest zaledwie o pół godziny drogi stąd.

*kurs może trwać dwa dni lub więcej, zależnie od tego jaki jego poziom i warianty wybierzemy (ile okrążeń F1, ile F3).
Ściągnij plik PDF Formula 1

W celu otrzymania bardziej szczegółowych informacji
prosimy o wypełnienie formularza lub kontakt z biurem.
+48 22 392 60 19, ltm@luxurytravel.pl

Rovos Rail – najbardziej luksusowe koleje świata

Luxury Travel presents – Soneva Jani Maldives

Nayara Hotel Spa & Gardens – Kostaryka